Czy “Zemsta” Fredry może być aktualna również dzisiaj?

zemsta do kupienia” Aleksandra Fredry to książka, którą miałam okazję przeczytać po raz pierwszy dawno temu jako szkolną lekturę. Pamiętam, że wtedy była to dla mnie bardzo obojętna książka. Ani nie przypadła mi wtedy jakoś mocno do gustu, ale też nie było tak, że nudziła mnie ona. Przebrnęłam przez nią wtedy szybko i zapomniałam. Teraz po latach postanowiłam do niej wrócić i jeszcze raz sprawdzić, czy teraz mój odbiór będzie inny niż za czasów szkoły. Muszę szczerze przyznać, że tym razem całkiem inaczej podeszłam do tej książki, zrobiła ona na mnie inne wrażenie niż kiedyś, o wiele więcej kwestii udało mi się zrozumieć. Jedyne, co pozostało niezmienne, to fakt, że powieść czytało mi się naprawdę szybko. 

Komedia czy dramat? 

“Zemsta” to komedia, która została napisana w czterech aktach. Akcja powieści toczy się najprawdopodobniej pod koniec XVIII wieku na jednej ze wsi. Wskazują na to kwestie historyczne we wspomnieniach jednego z bohaterów oraz zachowanie bohaterów, które były bardzo podobne do zachowania sarmatów. Główni bohaterowie książki to Rejent Milczek oraz Cześnik Raptusiewicz, którzy mieszkają na jednym zamku i cały czas są ze sobą w konflikcie. Natomiast ich dzieci Klara i Wacław mają się ku sobie. Zależy im na sobie i chcą wziąć ze sobą ślub. Jednak zanim do tego dojdzie, muszą doprowadzić do pogodzenia swoich ojców, co wcale nie będzie takie proste. Czy im się to uda? Dlaczego mężczyźni cały czas się kłócą? Nie chcę zdradzać dalszych szczegółów, dlatego zachęcam do sięgnięcia po powieść i wyrobienia sobie własnej opinii. 

Czy miłość zwycięży? 

Muszę przyznać, że książka została napisana ciekawie. Jest ona wciągająca, ale co najważniejsze, porusza ona tematy, które są współczesne również dzisiaj. Autor miał niezwykły dar patrzenia na rzeczywistość, która go otaczała i potrafił wyciągać z niej wnioski. Bohaterowie zostali wykreowani bardzo dokładnie, z dbałością niemal o każdy szczegół. Bohaterowie zostali wykreowani bardzo dokładnie, z dbałością niemal o każdy szczegół. Są to postacie bardzo autentyczne zarówno w tamtych czasach, jak i teraz. Polecam tę książkę, warto przeczytać.