Jak zachęcić dziecko do czytania lektur?

Zaszczep w swoim dziecku miłość do książek

W czasie obowiązkowej edukacji, dzieci powinny przeczytać książki znajdujące się na liście lektur. Jedną z takich książek jest Zemsta napisana przez Aleksandra Fredro. Jest to jedna z lektur, które omawia się w podstawówce. Jeżeli chcesz, żeby twoje dziecko czytało lektury, powinieneś zadbać o to, aby pokazać mu, że czytanie książek potrafi być fascynującą rozrywką. Jeśli tylko masz taką możliwość, postaraj się czytać swojemu dziecku. Poświęć też czas na to, żeby słuchać jak twoja pociecha czyta na głos. Pokazuj dziecku ciekawe książki, dostosowane do jego wieku. Dzięki temu zwiększysz szansę na to, że w przyszłości będzie ono chętnie samodzielnie wybierało czytanie jako sposób na zdobywanie wiedzy, przeżywanie ciekawych przygód, rozrywkę, relaks i poszerzanie horyzontów.

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce czytać lektur?

Niestety, nawet dzieci, które lubią czytać, czasami nie chcą czytać lektur. Dzieje się tak z różnych powodów. Część osób nie lubi czytać narzuconych im tytułów, część nie umie znaleźć odpowiedniej ilości czasu na czytanie, a jeszcze inni uznają, że lektury szkolne są po prostu nudne. Co zrobić, żeby twoja pociecha czytała lektury? Zacznij od szczerej rozmowy z dzieckiem. Powiedz, że rozumiesz, że część tytułów może nie przypaść mu do gustu. Postaraj się jednak wytłumaczyć, że warto sięgać po różne książki, choćby po to, żeby wyrobić sobie własne zdanie na ich temat.

Któryś tytuł wybitnie nie przypadł twojemu dziecku do gustu? Spróbuj znaleźć czas na wspólne czytanie. Albo (o ile jest to możliwe) obejrzyjcie razem ekranizację. Może po zobaczeniu filmu dziecko uzna, że warto przeczytać książkę? A jeśli to nie zadziała, zadbaj o to, żeby dziecko miało dostęp do dobrej jakości streszczeń i opracowań. Jeżeli twoja pociecha czyta, ale nie po drodze jej ze szkolnymi lekturami – trudno. Zadbaj o to, żeby twoje dziecko nie narobiło sobie problemów związanych z brakiem znajomości lektur. I pozwól swojemu maluchowi rozwijać jego zainteresowania oraz skupiać się na tym, co sprawia mu radość.